תכנית "שנת רווח"

"למדתי דברים שלא ידעתי שהם קיימים בכלל"

600 בוגרי תיכון השתתפו בתוכנית "שנת רווח" של עמותת קו משווה שמספקת לתלמידים הערבים כלים ומיומנויות להשתלבות איוכתית בלימודים האקדמיים ● דני גל: פיתחנו אסטרטגיה חדשנית שהוכיחה את עצמה בשטח ועזרה למאות בוגרי תיכון בתקופה הכי רגישה בחייהם

בשנים האחרונות חל גידול מרשים בשילוב בוגרי התיכון הערבים במוסדות ההשכלה הגובה בארץ. אך לצד העלייה המבורכת נותרה השנה הראשונה ללימודים באקדמיה השנה הכי קשה ומאתגרת עבור הסטודנט הערבי הממוצע. כתוצאה מהקשיים ומהאתגרים של התחלת הלימודים באקדמיה חלק גדול מהסטודנטים הערבים נושרים מהלימודים או משנים את תחום הלימודים. "לתופעה זו יש כמה סיבות", אומר דני גל מנכ"ל עמותת קו משווה, "ובראשן העדר האוריינטציה התרבותית שלרוב מתבטאת בחוסר ידע גדול של הצעיר הערבי בנבכי התרבות היהודית-ישראלית, וגם בחוסר היכירות עם סגנון הלימודים העצמאי שמאפיין את הלימודים האקדמיים, וכמובן עניין הגיל, הרי בממוצע גיל הסטודנט הערבי צעיר יותר מעמיתו היהודי ב 3-4 שנים לפחות", מדגיש גל.

דני גל: לתופעה זו יש כמה סיבות

מתוך מציאות זו, פיתחה קו משווה, בתמיכת בנק הפועלים, בתחילת שנת 2019 את תוכנית "שנת רווח", שהתבססה על נייר עמדה מקיף שמציג את הבעיה ומציע שורת המלצות וצעדי פעולה לשיפור מוכנות בוגרי התיכון בחברה הערבית להשתלבות חלקה ואיכותית בלימודים האקדמאיים.

"האתגר של התוכנית היה איך לבנות את התכנים ולהנגיש אותם לקהל היעד בצורה היעילה ביותר", אומרת ענוב מונדר, רכזת תוכנית "שנת רווח" בקו משווה. "כולנו יודעים עד כמה הצעירים מוצפים בגירויים מכל הכיוונים, ועד כמה קשה 'לגנוב' את תשומת לבם, לכן בחרנו לשלב את התוכנית במסגרת הכי רלוונטית עבור בוגרי התיכון, קורסי ההכנה למבחני הפסיכומטרי. בעצם התוכנית מורכבת משלושה חלקים, הכנה לבחינת הפסיכומטרי, הדרכה והכנה לעולם האקדמיה והכוון מקצועי, ושיפור מיומנויות השפה העברית אצל בוגר התיכון הערבי."

דר' עלא חלילייה

בשלב זה בחרה קו משווה ליצור שיתוף פעולה עם אחד ממכוני הפסיכומטרי המובילים בחברה הערבית, מכון "אינפיניטי" שמפעיל סניפים ברוב היישובים הערבים הגדולים. "מבחינתנו, שיתוף הפעולה עם קו משווה משלים את החזון שלנו ואת תהליך הכנת התלמידים לאקדמיה", אומר דר' עלא ח'ליליה, מנכ"ל מכון אינפיניטי, ומוסיף "ההכנה וההכוונה טרם הכניסה לחיים האקדמיים מאוד נחוצים. הרי ידוע שאחוז המעברים בין המקצועות והנשירה בשנים הראשונות באקדמיה בקרב התלמידים הערבים היא גבוהה יחסית לכלל התלמידים. התלמיד ב"שנת הרווח" מרוויח פעמיים, בהכנה לבחינה הפסיכומטרית ובהכנה לחיים האקדמיים."

ענוב מונדר

הנחיצות וההשפעה של התוכנית על המשתתפים במחזור הראשון הייתה מיידית וברורה. באסל עדאוי (18), מכפר טורעאן שהשתתף בתוכנית, ומתכנן ללמוד מדעי מחשב, מעיד על כך בהתלבהות: "למדתי דברים שלא ידעתי שהיו קיימים בכלל על האקדמיה. התכנים שלמדתי במיוחד במה שקשור לנושא הלימוד המתאים לי היו מועילים מאוד ולא פחות חשובים מתכני ההכנה לפסיכומרטי. התוכנית עזרה לי לראות איפה אני אהיה עוד 10 שנים! כמו כן, המיומנויות בשפה העברית שרכשתי מאוד עזרו לי להתכונן ללימודים באוניברסיטה. לדעתי צריכים ללמד את תכני התוכנית לכל תלמידי התיכון הערבים."

התגובה של באסל אינה זרה לכל מי שהיה מעורב בתוכנית, ובמיוחד מנחי הקבוצות והמדריכים. "המשתתפים גילו עניין רב גם לתכנים וגם לעצם הידיעה שהם מדברים עברית. שמחו לגלות ששגיאות מתקבלות בהבנה ואף באהבה. הביטחון שלהם בשפה גבר", מדגיש גיל ניסל, מנחה קבוצות ויועץ תעסוקתי שהעביר סדנאות בנושא העברית המדוברת והאקדמית למשתתפים בתוכנית, " לימדנו אותם 'שפה חדשה', כלומר לימדנו מונחים בעברית מעולם האקדמיה וכמו כן נושא של הצגה עצמית, תירגלנו ראיונות וכדומה וראינו עד כמה התלמידים מתלהבים מהתכנים".

באסל עדאוי, משתתף בתוכנית

מבחינת קו משווה, סיום המחזור הראשון של "שנת רווח" הוא רק התחלה. "למעשה, פיתחנו אסטרטגיה חדשנית שהוכיחה את עצמה בשטח ועזרה למאות בוגרי תיכון בתקופה הכי רגישה בחייהם, אבל מבחינתנו זה היה רק הפיילוט לתוכנית הרבה יותר גדולה", מסביר דני גל, "החזון שלנו הוא להפוך את התוכנית לתוכנית שנתית שתתמקד בארבעה מישורים, פיתוח הבטחון העצמי והבגרות של התלמיד הערבי, עידוד הלימודים האקדמיים והמצוינות, גישור על הפערים התרבותיים בין אוכלוסיית המיעוט לאוכלוסיית הרוב, ועידוד העצמאות הפיננסית והתעסוקתית של הסטודנטים הערבים בזמן לימודיהם. אין לי ספק כי הצלחת התוכנית והרחבתה תוביל לשינויים גדולים במציאות הלימודים והתעסוקה בקרב הצעירים הערבים במדינה, ותיישם הלכה למעשה את חזון קו משווה".

סגירת תפריט

A small donation
to the foundation
A big donation to society

Join "Egoul Letova" and with every purchase you make with your credit card, the amount of the purchase will be rounded and those agorot will be donated directly to KavMashve .

To join please click here

לוגו-לבן-באנגלית

Kav Mashve is a non-profit organization. Your contribution will help us promote the important goals of the organization.

* The Organization has a certificate of donations under section 46 of the Income Tax Ordinance (Credit to Donors).

تبرع صغير للجمعية
مساهمة كبيرة للمجتمع

انضموا لبرنامج "قرّب للخير". عند قيامكم بالشراء من خلال بطاقة الاعتماد، يتم تقريب مبلغ الشروة لأقرب مبلغ صحيح. مثلا، اشتريتم بسعر 99.2 شاقل، يتم تقريب المبلغ ليصبح 100 شاقل، ويتم التبرع بالـ 80 أغورة لكاف مشفيه.
للانضمام اضغطوا هنا

לוגו בערבית אותיות בלבן

كاف مشفيه هي مؤسسة غير ربحية. تبرعكم سيساعدنا على تحقيق أهداف الجمعية ورسالتها.

 

*للجمعية تصريح تبرعات بحسب البند 46א لقانون ضريبة الدخل (استرجاع للمتبرعين).

שנו את מציאות התעסוקה
ב- 2 ש"ח לחודש

הצטרפו ל"עיגול לטובה" ובכל קנייה שתבצעו בכרטיס האשראי יעוגל סכום הקנייה לשקל הקרוב ואותן אגורות ייתרמו ישירות ל"קו משווה" ,
להצטרפות לחצו כאן

לוגו-אותיות-בלבן

קו משווה היא עמותה הפועלת ללא כוונת רווח.
התרומה שלך תעזור לנו לקדם את מטרותיה החשובות  של העמותה.

* לעמותה אישור תרומות לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה (זיכוי לתורמים).

"תמיד חלמתי להיות עורכת דין,  במיוחד לאחר שלקחתי קורסי משא ומתן וגישור בתיכון. במהלך השנה האחרונה בלימודים, השתתפתי ב"מועדון המשפטנים" של קו משווה. רכשתי המון מיומנויות וכלים, שיעזרו לי להתחיל את הקריירה כעורכת דין. כמו שאבא תמיד אומר לי "מסע של אלף מיל מתחיל בצעד אחד" וקו משווה היה הצעד הראשון במסע הזה. במהלך התכנית עשיתי נטוורקינג והכרתי הרבה אנשים ומעסיקים פוטנציאליים עתידיים. מלחיץ מאוד לחשוב כל הזמן על למצוא את התמחות החלומות שלך, כך שזה הופך להיות הפוקוס העיקרי של הלימודים.

איימן השתתף במועדון הכלכלנים של קו משווה, מספר על התכנית: "עברתי ראיונות עבודה לפני ואחרי שהשתתפתי במועדון הכלכלנים בקו משווה. היתה לתכנית השפעה משמעותית בכל הקשור להכנות להשתלבות בשוק העבודה. הסימולציות וההדרכות נתנו לי יותר ביטחון עצמי, כיוון שהתמקדנו לא רק בנקודות החולשה אלא גם בנקודות הכוח של כל משתתף. יתר על כך, הקדישה מנחת התכנית שעות רבות לעזור לכל משתתף בהכנה לראיונות. אחרי שהשתתפתי במועדון הכלכלנים התקבלתי להתמחות בחברת דלויט – Deloitte, אחת הפירמות העולמיות לייעוץ וראיית חשבון."

הטלנטים שלנו – דאנא משארקה

תכירו את דנה משארקה, בוגרת מועדון הכלכלנים של קו משווה. דנה למדה כלכלה ומערכות מידע באוניברסיטת חיפה, ובמהלך שנת הלימודים האחרונה שלה היא השתתפה במועדון הכלכלנים שקו משווה הקימה באוניברסיטה. "בזכות המועדון וההכוונה של מנחת המועדון, ליאת רמתי-נבון, רכשתי כלים רבים ומיומנויות חשובות להשתלבות בשוק העבודה במשרה התואמת את תחום הלימודים שלי, ובמיוחד ההכנה לראיון העבודה ומבחני המיון וכדומה." לאחרונה התחילה דנה לעבוד בחברת אינטל בתחום התכנון ותפעול מעבדות. כל הכבוד דנה, מאחלים לך קריירה מוצלחת ומספקת!

Close Panel