מעצימים את ההון האנושי בחברה הערבית

ניוזלטר – אביב 2019

לא משנות, יוצרות

הכוח הנשי בחברה הערבית  אינו משנה את מציאות התעסוקה עבור הצעירות, אלא יוצר מציאות חדשה. מציאות שמעניקה לאישה הערבייה הזדמנויות ואופקים חדשים לבניית קריירה איכותית ולמימוש עצמי אמיתי. אנו בקו משווה גאים להיות שותפים למגמות השינוי הללו ונמשיך לקדם את שילוב האקדמיות הערביות במשק ובחברות המובילות בכל ענפי הכלכלה.
אנו שמחים להקדיש את גילון האביב של הניוזלטר שלנו להן. קראה מהנה

מתחילות מראש הפירמידה

31 משפטניות מהחברה הערבית תתחלנה את ההתמחות בעריכת דין בפירמות עורכי הדין המובילות ובמגזר הציבורי

90% מהסטודנטים למשפטים שהשתתפו בתוכנית "מועדון המשפטנים" הצליחו להתקבל להתמחות, מתוכם 21 יתחילו את התמחותם במשרדי עורכי הדין המובילים בארץ, עליה של 50% משנה שעברה, ו-17 במחלקות משפטיות מובילות במגזר הציבורי.

שיעור עורכי הדין הערבים עד היום בפירמות עורכי הדין המובילות במדינה נחשב זניח (כ 15 עורכי דין בכל 20 הפירמות המובילות), על כן כניסתם של 21 מתמחות ומתמחים חדשים לפירמות הללו נחשב להישג בולט וחסר תקדים. קו משווה ממשיכה ליצור מציאות חדשה שמבטיחה ייצוג הולם של עורכות הדין והמשפטניות הערביות בליבת העשייה המשפטית במדינה.

מתכנתות מהבית: מרכז לוטוס מביא את ההייטק לנשים הדרוזיות בכרמל

קו משווה (יחד עם קרן פורטלנד) גאה להיות שותפה ליוזמה מיוחדת במינה- מרכז לוטוס לנשים ביוזמת מייסא אלשייך מעוספיה – מרחב להשראה, הכשרה ותעסוקה. מיזם שמעניק הזדמנות לנשים דתיות ביישובים דאליית אלכרמל ועוספיה הזדמנות להיות חלק מתעשיית הייטק במדינה מבלי להתרחק מהבית.  

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שיעור הנשים הדרוזיות שמשתתפות בכוח העבודה הינו פחות משליש. רוב הנשים שאכן עובדות, עובדות בהוראה וחינוך, ורק שיעור קטן עובד בתחומים אחרים. שיעור הנשים הערביות שעובדות בהייטק עומד כיום על 0.1% (עשירית האחוז), נתון שעומד בסתירה מלאה עם העובדה שיותר מ 50% מהנשים הערביות מגלות עניין ונטייה לעסוק בתחומי ההייטק והמדעים! בקרב הנשים הדרוזיות, השמרנות החברתית והקודים התרבותיים הפנימיים, מהווים מכשול אדיר בפני נשות העדה להשתלבות בהייטק.

מתוך מציאות זו, החליטה מייסא אלשייך, יזמית דרוזית חכמה ואמיצה לפעול לשינוי ולמצוא את הדרך לשנות את מציאות תעסוקת הנשים בהייטק מבלי להתנגש עם ערכי השמרנות והמסורתיות שמאפיינות את החברה הדרוזית. מרכז לוטוס יספק לנשים הדרוזיות את האפשרות לללמוד את מקצועות הייטק ולהשתלב בתעשייה זו ולבנות קריירה מצליחה שמבוססת על עבודה ליד הבית, בסביבה המוכרת להן תוך שמירה על הערכים הדתיים והחברתיים הייחודיים.

בתוך מרכז לוטוס יקבלו הנשים הדרוזיות הכשרה בתחום התכנות במסגרת תוכנית ה-Coding BootCamps של "קו משווה" להכשרת מתכנתים מהחברה הערבית. בנוסף מעניקה קו משווה למשתתפות כלים והדרכות להעצמת המיומנויות הרכות שלהן. לקראת סוף התהליך יתחיל שלב ההשמה שבמסגרתו יקבלו המשתתפות סיוע ועזרה להשתלבות בחברות הייטק. מטרת התוכנית לטווח הרחוק הינה להקים בדאליית אלכרמל/עוספייה מרכז (Hub) שיאפשר לחברות ההייטק להקים מוקדי הכשרה והעסקה לנשים באזור לפי מודל מיקור החוץ.

להעז ובגדול

המחזור החדש של Lead Forward, תוכנית הדגל בקו משווה להכשרת מנהלים מהחברה הערבית, בורך בנבחרת של טאלנטים שעובדים בחברות מובילות במשק. בישקנו משתיים מהמשתתפות לספר לנו על הקריירה, ההחלטות הקשות והמשמעות של עבודה והגשמה עצמית

"עבדתי במשרה נוחה, קבועה וקרובה לבית, ואז הבנתי משהו!"

הכירו את מראם חוסיין-שייח', אחת הנשים המדהימות שמשתתפות בתוכנית lead Forward  של קו משווה להכשרת מנהלים (שיותר משליש מהמחזור הנוכחי בה הן נשים), מספרת לנו על המסלול שעשתה עד שהגיעה להיות הבחורה הערבייה הראשונה שעובדת בקרן השקעות הון סיכון במרכז.

למדת כלכלה וחשבונאות באוניברסיטה, זה לא בדיוק חלום הילדות של הבנות.

תאמין לי, תמיד ידעתי שניהול וכלכלה יהיה העתיד שלי. גם כשהייתי קטנה. טוב, לא ידעתי מה זה כלכלה אבל תמיד אהבתי מספרים וחשבון ומתמטיקה ודי מוקדם הבנתי שאני רוצה לעבוד בניהול ובכלכלה.

עשית חיים קלים להורים שלך, לא היו צריכים להתאמץ  לשכנע אותך ללמוד "מקצוע טוב"?

בשונה מהרבה אנשים שאני מכירה, ההורים שלי היו מאוד ניטרליים. הם נתנו לי לבחור מה שאני רוצה ללמוד ללא שום לחץ, על זה אני מודה להם מאוד, זה ממש לא מובן מאליו בחברה שלנו.

גדלת בבית תומך, איך זה השפיע על התפיסה שלך לגבי מעמד האישה בחברה הערבית?

לצד השאיפה שלי לקריירה איכותית, תמיד רציתי לעבוד בתפקיד ניהולי שדרכו אוכל להעצים את מעמד האישה הערבייה במקום העבודה. מאז שהייתי קטנה, ראיתי במו עיניי איך משתיקים את קול האישה ואיך מזלזלים בדעותיה וברצונותיה, אפילו בתוך הבית, ואיך, לפחות במקומות העבודה בחברה הערבית, מדכאים את הנשים והופכים את הקריירה שלהן למסע מפרך ועמוס בקשיים. תמיד ידעתי שאפשר אחרת וכי לנשים יש כוח עצום. חשוב לי להגיד לכל בחורה צעירה מהחברה הערבית, תתעלמי מאמירות כמו "המקצוע שבחרת ללמוד דורש הרבה שנות לימוד ולא יהיה לך זמן למשפחה לבית", תתעלמי ממי שיגידו לך "את חייבת לסיים עם תואר ועם חתן", תתעלמי ממי שיגידו לך "זו עבודה שאינה מתאימה לנשים בגלל שעות העבודה הרבות". אל תהיי מוגבלת למעגלים הצרים שליד הבית, תלחמי בכל הכוח להגשמת השאיפות שלך, כי אם את אוהבת את העבודה שלך תגיעי לאיזון הנכון בין הקריירה לבית. תאמיני ביכולות שלך ותדעי שגם אם העברית שלך אינה הכי טובה, את מספיק חכמה ותמיד יהיה לך ערך מוסף ייחודי בכל מקום עבודה שבו תעבדי. מגיע לך להגשים את החלומות שלך.

איך היה אחרי שסיימת את הלימודים?

נכנסתי ל"תלם" הדי צפוי: התמחות בראיית חשבון, עבודה במשרד רואה חשבון, אבל די מהר הבנתי שהמסלול הרגיל של ראיית חשבון אינו מתאים לי, אז חיפשתי משרה שמאתגרת ודורשת יכולות ניתוח והבנה. ועל אף שעבדתי במשרה נוחה, קבועה ועם תנאים טובים, החלטתי שזה לא מתאים לי, ושיניתי כיוון. הגעתי לקרן ההון סיכון Vintage Investment Partners שאני עובדת בה היום במחלקה לקשרי משקיעים. אני מרגישה שאני מגשימה את השאיפות שלי לשילוב בין הרקע שלי בכלכלה לבין הטכנולוגיה.

כמה מילים על Lead Forward של קו משווה?

במשפט אחד, זו תוכנית שמשנה את דרך החשיבה. מעבר לתכנים המקצועיים העשירים מעולם הניהול שאנחנו לומדים במסגרת התוכנית, יש ערכים נוספים חשובים מאוד לנו, כל עניין העצמת המודעות  העצמית, הרישות ואחוות הצוות, ההתבוננות הפנימית בתוך עצמנו, הצבת יעדים וטיפוח השאיפות, כל אלה הופכים את Lead Forward לתוכנית ייחודית ומיוחדת באמת.

תודה ל"כיכר תחריר" ששינה את חיי

"אני חייה את החלום שמעולם לא חלמתי", במילים אלו פותחת מונה חדאד, משתתפת במחזור 3 של Lead Forward  את הסיפור המדהים שלה. ביקשנו ממנה לשתף אותנו בדרך שעברה מאז שסיימה תואר במדעי התזונה ולכתוב מכתב אישי ל"צעירה הערבייה" שמחפשת את עצמה. היא שיתפה אותנו בלי להסס, הרי Share זה השם השני שלה.

"שמי מונא חדאד, ואני חייה את החלום שמעולם לא חלמתי. היום אני חיה ונושמת שיווק דיגטלי. זו התשוקה שלי, זו מתנת הקריירה הכי יקרה שקיבלתי. אני פונה לכל בחורה צעירה בתחילת הלימודים או בתחילת הקריירה בבקשה אחת קטנה, תעזי לחלום מחוץ לקופסה, אל תפחדי לחלום על קריירה או תחום עיסוק שונה לגמרי ממה שלמדת. לפעמים הדרך לקריירה הנחשקת, העבודה שנותנת לך להרגיש כל יום שאת חיה את החלום שלך, היא דרך לא פשוטה, פתלתלה ומלאת הפתעות. יכול להיות שהמקום שתהיי בו עוד חמש או עשר שנים, הוא מקום שלא קיים היום, שלא ניתן לדמיין אותו, בדיוק כפי שקרה לי עם עולם השיווק הדיגיטלי, שפשוט לא היה קיים כשהייתי אמורה לבחור מקצוע.

אני מניחה שההתחלה שלי דומה מאוד לשלך. סיימתי תיכון בכפר ראמה שבגליל עם ציונים טובים מאוד שפתחו לי את הדלת ללמוד רפואה או פסיכולוגיה (ההעדפה של הוריי). גם לי, בדיוק כמוך, לא היו מודל נשי לחיקוי, רוב הנשים שהכרתי היו אחיות או מורות, ולא יכולתי לראות את עצמי במקומן. בסוף החלטתי ללמוד מדעי תזונה, והייתי בטוחה שביום מן הימים אהיה התזונאית המאושרת בעולם!

כשסיימתי את הלימודים וחשבתי שהנה מגיע האביב של הקריירה שלי, הפתיע אותו אביב אחר, האביב הערבי. כמו מאות המליונים בכל העולם גם אני עכבתי אחרי מה שקורה בכיכר תחריר במצריים. נדהמתי מהעוצמה שהייתה למדיה החברתית על העמים ואיך היא למעשה משנה את העולם. באותו רגע הבנתי שמדיה חברתית היא מה שאני רוצה לעשות בחיים. התחלתי ללמוד את התחום בקורסים אונליין וצברתי את הניסיון המעשי הדרוש להפוך את התשוקה למקצוע.

יום אחד ראיתי מודעת דרושים לסטארטפ שחיפש "מנהל שיווקי דיגיטלי לעולם הערבי": זה אני! זומנתי לראיון. היה קשה להסתיר את ההתרגשות שלי, וזה עבד. בסוף הראיון הודיע לי המראיין, "מברוק, התקבלת"! זה היה היום הראשון בקריירה שלי כגורו של שיווק דיגיטלי. במהרה, וכתוצאה מעבודה קשה ולימוד מתמשך הפכתי למומחית בתחום. התחלתי לקבל הזמנות לראיונות בכלי התקשורת המובילים בעולם הערבי שיבקשו לספר את סיפור ההצלחה שלי. בשלב מסוים הבנתי שאני חיה את החלום שמעולם לא חלמתי, שאני נמצא במקום הנכון, נושמת את תחום העיסוק שלי ונהנת מכל רגע.

חשוב לי בסוף לפנות גם לצעירה "הגדולה" שכבר התחילה את הקריירה ולספר לה על Lead Forward. הצטרפתי לתוכנית כי רציתי לפתח את הכישורים שלי בתחום הניהול, בפועל קיבלתי ועדיין מקבלת הרבה מעבר. התוכנית כוללת הרבה סדנאות, מפגשים ופעילויות שדוחפים את המשתתפים לחקור ולהתבונן, לא רק על סביבתם האישית והמקצועית, אלא גם להתבונן פנימה, לתוך עצמנו, לאבחן את נקודות החוזק והחולשה שבתוכנו ולדעת איך להתמודד איתם. דבר נוסף שהפתיע אותי בתוכנית הוא הקשר שנבנה עם שאר המשתתפים שדי מהר את מרגישה שכולנו משפחה. אחד הדברים שגיליתי במהלך התוכנית שאני, כצעירה שאפתנית שמחפשת קריירה והגשמה עצמית, שאני לא לבד. התמיכה שאני מקבלת מהמשתתפים והמשתתפות נותנת לי כוח אדיר ומוכיחה לי שאני יכולה לעשות את השינוי.

 

גאים בך שירין

שירין זועבי הצטרפה לקו משווה בתחילת מרץ כמדריכה ראשית בתוכנית "סיירות התכנות" Coding Bootcamps- בחסות רשות החדשנות בישראל, המיועדת להכשרת מתכנתים ל: full-stack developers. המחזור הראשון של התכנית נמצא כבר בעיצומו, והמשתתפים המוכשרים שיסיימו בחודשים הקרובים את מסלול ההכשרה האינטנסיבי יתחילו בקרוב את הקריירה שלהם בחברות הייטק מובילות.

פורטל היזמות והטכנולוגיה Arabtechport, יוזמה של UK Tech Hub בשגרירות בריטניה בישראל, פרסם כתבת פרופיל לשירין שלנו שבה היא מספרת על הדרך שעברה אחרי סיום בית הספר, דרך לימודי מדעי המחשב ועד למפנה המפתיע בקריירה! לראיון המלא